Paylaşım Zirvesi, FenOkulu.Net ortak iştirakidir. Yeni Üyelik Uye Girişi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Paylaşım Zirvesinin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
Atölye Grupları
SSS. Yardım Konuları

Kurumsal / Neden KODA`yı destekliyoruz?

BİZ KİMİZ ve BU YILKİ FAALİYETLERİMİZ

Köy Okulları Değişim Ağı (KODA) fikri, çoğu zaman yoksunluklarıyla gündeme gelen köy okullarının,aslında hayalimizdeki eğitim için büyük fırsatlar sunabileceği inancıyla ortaya çıktı. Türkiye'nin dört bir yanındaki köylerde çalışan motivasyonu yüksek öğretmenler, eşit eğitimin gücüne inanan eğitmenler, değişime inancı tam gönüllüler olarak, köy okullarında sürdürebilir değişimi yaratmak için bir araya geldik. Yola çıktık, bu yolun adını da KODA koyduk.

 https://www.youtube.com/watch?v=q4AzHvsiAvI&feature=youtu.be

Vizyonumuz Her bireyin doğayla uyum içerisinde kendini keşfedebildiği ve gerçekleştirebildiği bir dünyayı, sürdürülebilir eğitim ekosistemleri üzerinden, birlikte gerçekleştirmek.

Misyonumuz Türkiye'nin köy okullarında kırsaldaki koşullara uygun, bütünsel ve nitelikli bir eğitimi gerçek kılmak.

Hedeflerimiz

- Köy öğretmenlerini kişisel ve mesleki açıdan güçlendirmek.

- Köy okullarında değişime öncülük edebilecek, birbirine ilham veren, destek olan ve büyüyen bir öğretmen ve gönüllü topluluğunun ortaya çıkmasına öncülük etmek,

- Köylerdeki fırsatları değerlendirerek bununla birlikte sorunları görmezden gelmeden; köy okullarındaki eğitimin kalitesini artıracak çocuk merkezli, yenilikçi örnek uygulamaları ortaya çıkarmak

 Eğitim Vizyonumuz

● önceliği çocuğun iyi olma hali olan,

● konuların branşlara ayrılmadan bağlantılı biçimde işlendiği,

● gerçek hayatla ve doğayla iç içe,

● uygulamalı,

● öğrencilerin hem birbirlerini hem de öğretmenlerini yakından tanıdıkları,

● öğretmenlerin öğrencileri bir birey olarak algıladığı,

● ailelerin de okuldaki eğitim sürecine aktif biçimde dahil olduğu,

● akran eğitiminden en üst düzeyde faydalanan,

● içinde bol bol oyun oynanan,

● farklılıkları kapsayan,

● öğrencilerin karar alma süreçlerine katılımlarını gözeten,

● öğrenmeye bütüncül yaklaşan, çocukların sosyal, duygusal, bilişsel, fiziksel ve ruhsal gelişimini önemseyen,

● öğrencilerin ilgi alanlarına ve ihtiyaçlarına göre kişiselleştirilmiş,

● sürekli öğrenen, kendinin ve potansiyelinin farkında olan, öğrenciyle, aileyle, köyle bağ kuran, mesleğini sevgiyle yapan öğretmenler, KODA olarak hedeflerimizi gerçekleştirebilmek için 2018-2019 eğitim-öğretim döneminde, “Köy Öğretmenleri Projesi” kapsamında üç ana faaliyete odaklanıyoruz. 1.Öğretmen Toplulukları 2.Çocuk Atölyeleri 3.İçerik Geliştirme

● Öğretmen Toplulukları Çalıştığımız bölgelerde ayda bir olmak üzere, köy öğretmenlerinin kişisel ve mesleki motivasyon ve farkındalıklarını artırmaya, mesleki kapasitelerini geliştirmeye yönelik Öğretmen Buluşmaları düzenliyoruz. Bu gönüllü öğretmenlerimiz de, yerelde köy okulları için bir araya gelmiş, gittikçe büyüyen ve sayıları artan topluluklar olarak KODA ailemize katılıyorlar. Aynı zamanda, bu program kapsamında mesleğe yeni başlayan öğretmenlere destek olmak adına “Akran Mentörlüğü” eğitimi alan öğretmenlerimiz, çalıştığımız bölgelerdeki öğretmenleri desteklemek üzere konumlanmakta ve KODA'nın mentör eğitmeni tarafından eş zamanlı olarak desteklenmektedirler.

● Çocuk Atölyeleri Çocukların sosyal, duygusal, bilişsel ve fiziksel becerilerini geliştirmeye yönelik olarak hazırlanmış olan tematik çocuk atölyeleri, farklı bölgelerdeki Eğitim Fakültesi öğrencileri tarafından uygulanmakta olup, öğretmen adayı öğrencilerin, mezun olduklarında köy okullarında çalışmak için daha istekli ve hazır olmaları hedeflenmektedir. Çocuk Atölyelerinin gönüllüler, farklı gruplar ve öğretmenler tarafından da kolaylıkla uygulanabilmesi için bir kaynak kitap olan Çocuk Atölyeleri El Rehberi hazırlanmaktadır.

● İçerik Geliştirme İçerik geliştirme çalışmalarımız, iki faaliyeti kapsamaktadır. Köy Öğretmeninin Başucu Kitabı; Okul devamsızlıklarını azaltma, okula aidiyeti artırma, çocuklar arasındaki uyumu artırma, köy halkıyla iletişim, köyde yaşam vb. konularda öğretmenlere tavsiyelerden ve örnek uygulamalardan oluşan bir başucu kitabıdır. Birleştirilmiş Sınıflı Köy

Okulları İçin Etkinllk Kitabı ise, birleştirilmiş sınıflı köy okullarındaki ders kazanımlarının (MEB) disiplinler arası etkinlikler ile işlenmesine aracılık edebilecek disiplinler arası günlük planların bulunduğu bir kaynak kitaptır.

Daha fazla bilgi için; www.kodegisim.org İletişim: [email protected]

Paylaşım Zirvesi İnternet üzerinden içerik yönetim ve üyelik sistemi sağlamaktadır Paylaşım Zirvesi sayesinde kontenjanları açık olan atölyelere başvuru yapabilirsiniz.
©2008,2020, Paylaşım Zirvesi FenOkulu.Net Bilgi ve iletişlim paylaşım platformunun ortak iştirakidir.