Paylaşım Zirvesi, FenOkulu.Net ortak iştirakidir. Yeni Üyelik Uye Girişi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Paylaşım Zirvesinin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
1. OTURUM
HARİTA ÜZERİNDE OYNANAN EĞİTİCİ KUTU OYUNLARI
HARİTA ÜZERİNDE OYNANAN EĞİTİCİ KUTU OYUNLARI
05 Ocak 2020 Pazar
12:00 / 13:00
Yer 1. OTURUM / NESİBE AYDIN OKULLARI
Hedef Kitle SOSYAL BİLGİLER VE COĞRAFYA ÖĞRETMENLERİ
Görevliler BİLAL BAYRAM
KALAN KONTENJAN
15
Servis istemiyorum
Servis kullanmak istiyorum
Başvuruyu Tamamla
Her sınıf düzeyinde öğrenci katılımıyla hazırlanan, farklı haritalar üzerinde aynı kurallarla oynanabilen ve ilgili sınıf seviyesinin tüm ünitelerini kapsayan birçok oyun tasarladık. Müfredat ve ders kitabı doğrultusunda çeşitli zorluk derecelerinden oluşan sorular hazırladık. Soru cevap temelinde ilerleyen oyunların içerisine konularla ilgili kavramların eğlenceli bir şekilde öğrenilmesine katkı sunan görevler ekledik. Bazı basit stratejiler ve işbirliği gerektiren, öğrencilerin birbirlerinin öğrenmelerinden de sorumlu olabildiği bir eğitim ortamı oluşturmaya çalıştık. Belirli bir oranda şans faktörünü de oyuna dahil ederek öğrencilerin genelinin ilgisini derslere çekmeyi hedefledik. Bu oyunları, `....harita üzerinde oynanan kutu oyunları...` ile ilgili tez çalışmamda, çeşitli yarışma, sempozyum ve kongrelerde sunarak, daha da önemlisi `öğrencilere oynatarak` zaman içinde geliştirdik. Öğrenci seviyesine uygun, anlaşılır ve işlevsel olduğunu düşündüğümüz kurallardan oluşan bir oyun kılavuzu hazırladık.
Oyunlar 5. sınıftan başlayarak 8. sınıfa kadar tüm sınıf ve üniteleri kapsayacak soru, metin ve kavramlardan oluşmaktadır. Her sınıf düzeyinde İlk üç ünite bittikten sonra ve ünite sonlarında oynanabilen oyunlarımızla, işlenen konuyu pekiştirmek, eksik öğrenmeleri tamamlamak ve yeni şeyler öğretmeyi hedeflemekteyiz.
OYNANIŞ: Sınıfı 5 er 6 şar kişilik gruplara ayırarak her gruba işlenen konularla ilgili olan oyun haritası, kılavuzu, soru ve kart kutusu, piyon ve sürpriz yumurta kutusu verilir. Kura çekimiyle öğrenciler oyuna başlar. Öğrenci üç zorluk derecesinden hazırlanmış sorulardan birini tercih eder. Sorular bilinerek soru kartında yazan ilgili renkteki basamağa gidilir ve basamakta görev varsa yerine getirilir yoksa diğer öğrenci oyuna devam eder. Yedi renkten oluşan basamakların üçünde görev bulunur. Kırmızıda Sürpriz Yumurta çekilir; Sarıda Kavramkart çalışılır; Morda Hadi Anlat Bakalım kavramları rakiplerine (!) buldurulmaya çalışılır. Soru bildiği yada görevleri yerine getirdiği için kendisine verilen yıldızları kullanarak basamak satın alıp ilerleyebilir. Bitişe ilk ulaşan oyunu kazanır. Oyun materyalleri kutularına koyularak kaldırılır.
Oyun ünite değerlendirmesi şeklinde bir içeriğe sahip olduğu için kazanım yazmadım. Ünitelerin tüm kazanımları diyebiliriz. Aynı anda birkaç grupla tüm sınıf oynayabilmektedir. 4 grup 20 kişi geniş bir sınıfta rahatlıkla oyunu oynayabilir.
Paylaşım Zirvesi İnternet üzerinden içerik yönetim ve üyelik sistemi sağlamaktadır Paylaşım Zirvesi sayesinde kontenjanları açık olan atölyelere başvuru yapabilirsiniz.
©2008,2019, Paylaşım Zirvesi FenOkulu.Net Bilgi ve iletişlim paylaşım platformunun ortak iştirakidir.
modal aç